Cennik

Pobierz cennik PDFPobierz cennik XLS

Ankieta

Płatność kartą przy dostawie


Bestsellery

Promocje

PromocjaSegregator DOTTS A4 75mm - czerwony-688781

Segregator DOTTS A4 75mm - czerwony9,69 zł8,49 zł brutto6,90 zł netto

PromocjaPapier xero A4 Navigator Universal 80g.-264616

Papier xero A4 NAVIGATOR UNIVERSAL 80g, 500ark41,14 zł35,90 zł brutto29,19 zł netto

PromocjaPapier xero A4 Mondi Color Copy KARTON OP.4 220g.-643297

Papier xero A4 Mondi Color Copy KARTON OP.4 220g.333,29 zł297,46 zł brutto241,84 zł netto

PromocjaNiszczarka KOBRA 240 SS4 TURBO POWER ES-635841

Niszczarka KOBRA 240 SS4 TURBO POWER ES4 579,00 zł3 149,99 zł brutto2 560,97 zł netto

PromocjaNiszczarka KOBRA 385 SS4 DIN 2 ENERGY SMART-635866

Niszczarka KOBRA 385 SS4 DIN 2 ENERGY SMART9 761,70 zł5 999,99 zł brutto4 878,04 zł netto

PromocjaNiszczarka KOBRA 245 S4 ES Touch Screen SUPER FAST-635959

Niszczarka KOBRA 245 S4 ES Touch Screen SUPER FAST4 724,30 zł3 249,99 zł brutto2 642,27 zł netto

PromocjaNiszczarka KOBRA 260.1 C2 DIN 4 ENERGY SMART-635927

Niszczarka KOBRA 260.1 C2 DIN 4 ENERGY SMART7 064,70 zł4 859,99 zł brutto3 951,21 zł netto

Strona główna » Nasz BLOG » Informacje o produktach » Jak określić rozmiar gumki recepturki ?

Jak określić rozmiar gumki recepturki ?

Data dodania: 09-03-2022


alt

Jak określić rozmiar gumki recepturki ?


Gumki recepturki używane są powszechnie w przemyśle, biznesie i gospodarstwach domowych. Stosowane w domu do łączenia niewielkich przedmiotów w pęczki, np. długopisów odłożonych na półkę, ale także w zakładach przemysłowych i produkcyjnych przy pakowaniu i pakietowaniu produktów. W związku z wielością zastosowań występują w różnych rozmiarach i grubościach, dzięki czemu spełniają oczekiwania każdego odbiorcy. Co, jeśli potrzebujemy wyposażyć się w określoną liczbę gumek recepturek, a nie wiemy jaki tak naprawdę potrzebujemy ich rozmiar?


Jednolite oznaczenia


By ułatwić klientom wybór wielkości gumek recepturek, których potrzebują, zostały wprowadzone jednolite oznaczenia wymiarów tego produktu. Przyjęty w Europie, czyli między innymi także w Polsce standard zawiera wszystkie wymiary gumek recepturek. Należy przez to rozumieć, że nie pomija żadnego z niż, uznając go za uniwersalny. Zatem zapoznając się z oznaczeniem w tym standardzie będziemy wiedzieć wszystko o wymiarach gumki.

 

Jak określić rozmiar gumki


Wyobraźmy sobie, że bierzemy do rąk jedną gumkę recepturkę. Wsuwamy palce wskazujące obu dłoni w środek gumki i rozsuwamy dłonie do momentu, w którym poczujemy opór. W ten sposób, oczywiście w przybliżeniu, wyznaczyliśmy połowę obwodu gumki nierozciągniętej. Dlaczego w przybliżeniu? Nasze palce mają określoną grubość. W praktyce do wykonania pomiaru wykorzystuje się dokładną suwmiarkę, której trzpienie są dużo cieńsze i pozwalają na dużo dokładniejsze zmierzenie. Wymiar, który w ten sposób mierzymy nazywa się połową obwodu gumki nierozciągniętej, czyli LFL (z ang. Lay Flat Lenght-„długość podczas leżenia płasko”) i jest wyrażany w milimetrach (mm). Ważne: przy szczegółowym pomiarze, którego wynik podawany jest na opakowaniu bierze się pod uwagę wymiar mierzony od środka (tam, gdzie są nasze palce), nie na zewnątrz.
 

alt

 

Skierujmy teraz nasze palce uzbrojone w gumkę przed siebie, jakby chcąc spojrzeć przez powstałą szczelinę. Patrząc na nią zobaczymy jej najmniejszy wymiar, czyli grubość gumki. Oczywiście zmniejszy się ona, gdy gumkę rozciągniemy, dlatego nadal pozostańmy tylko przy lekkim oporze. Ten wymiar producent gumki także zmierzy za pomocą dokładnego, specjalistycznego pomiaru.

 

alt 

Przysuńmy dłonie do siebie wskazując palcami w górę, przed swoją twarzą. Poznaliśmy właśnie szerokość gumki recepturki. To trzeci, używany w standardowym oznaczeniu jej wymiar i jest także mierzony przez profesjonalne, przeznaczone do tego urządzenia pomiarowe. Zarówno grubość, jak i szerokość jest wyrażana w milimetrach (mm) i mierzona z dokładnością do jego dziesiątej części, czyli jednego miejsca po przecinku.
 

alt


 

Całość wymiarów gumki recepturki można zamknąć w przykładowym oznaczeniu:

100 x 1,5 x 2,0

Wg tych danych widzimy, że połowa obwodu gumki ma 100 milimetrów, jej grubość 1,5 mm, a szerokość 2,0 mm. Posłużmy się innym przykładem:

80 x 1,0 x 1,0

Połowa obwodu mierzonej gumki to 80 mm, a jej grubość i szerokość mają po 1,0 mm.

Ciekawostka: opisana powyżej wielkość LFL, czyli połowa obwodu może być także, oczywiście w przybliżeniu interpretowana jako długość gumki, którą np. trzymając palcami rozciągniemy na płaskiej powierzchni.

alt
alt


alt
 

Alternatywny pomiar

Jeśli położymy gumkę recepturkę na płaskiej powierzchni i utworzymy jej obrysem okrąg, to mierząc średnicę tego okręgu, czyli odległość między najdalej oddalonymi od siebie, dowolnymi punktami okręgu uzyskamy średnicę gumki nierozciągniętej (ang. diameter). Tą wielkość także wyraża się w milimetrach. Jednak w naszej praktyce posługujemy się najczęściej połową obwodu, którą szczegółowo przedstawiliśmy wyżej.

 

alt

Jak zmierzyć ?

Warto pamiętać, że gumki mierzone są w stanie nierozciągniętym, o czym mówiliśmy wcześniej. Oznacza to, że ten elastyczny produkt, którego wymiary za pomocą rozciągania jesteśmy w stanie zwiększyć, jaki jest podany na oznaczeniu ma tylko, gdy nie jest poddany naprężeniu.

Co pomoże mi w podjęciu decyzji

Jeśli stosujemy już gumki recepturki, to mając jedną z nich pod ręką możemy dokonać pomiaru, stosując się do opisanych wcześniej sposobów. Wykorzystajmy do tego linijkę lub dokładniejsze urządzenie, jeśli takowe posiadamy. Wiedząc, że używane do tej pory produkty okazywały się za duże lub za małe możemy tez w przybliżeniu określić, jakiej zmiany dokonać w nowym zamówieniu.

Jeśli jednak nie posiadamy gumki do zmierzenia, to możemy posłużyć się np. związanym końcami do siebie cienkim sznurkiem, czy nawet nicią - pamiętając, że zakupione gumki rozciągają się i wymiar, który podamy będą miały tylko nierozciągnięte.

Po co różne rozmiary gumek?

W zależności od zastosowania przydatne nam będą zarówno różne wielkości, jak i kolory gumek. O ile jednak kolory przeważnie są obojętne z praktycznego punktu widzenia, to na wymiary naprawdę warto zwrócić uwagę. Duży obwód zapewni zastosowanie dla większych opakowań, pakietów czy pęczków. Gumki o większej szerokości lepiej będą przylegały do opasanego materiału, wyższa grubość zapewni (w połączeniu z szerokością) lepszą odporność na rozciąganie, jednocześnie je utrudniając. Praktycznie nieograniczony pod tym względem wybór zapewnia idealne dostosowanie produktów do potrzeb.
Znając wymiary potrzebnej Państwu gumki zachęcamy do użycia filtrów na stronie danej kategorii, znacznie to ułatwi Państwu dobranie właściwego produktu z naszej oferty. Poniżej obrazek prezentujący filtry.

alt


Jeśli nadal masz problem z dobraniem odpowiedniego rozmiaru śmiało napisz do nas wiadomość


 

 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Informacje o produktach

Super hit

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.  

  • sklep papierniczy
  • sklep papierniczy
  • sklep papierniczy
  • sklep papierniczy - rzetelna firma
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu